Komandinio darbo įgyvendinimas grupėse ketvirta dalis

Komandinio darbo įgyvendinimas grupėse ketvirta dalis

Tęsiant komandinio darbo dalių ciklą, toliau aptarsime komandos narių atliekamas funkcijas bei jų naudą visai komandai.

Leidžiami trūkumai: linkęs prarasti susidomėjimą praėjus pirminei susižavėjimo fazei. Gali būti per daug optimistiškas ir nekritiškas
3) koordinatorius; Koordinatorius yra labai disciplinuotas ir kontroliuojantis save, be to, jis turi polinkį susikaupti ties užduotimi. Tai padeda išlaikyti komandą dirbančią pagal užsibrėžtą tikslą. Koordinatorius yra stipri vienijanti jėga komandoje, ir jis paprastai būna didžiai gerbiamas kitų komandos narių.
Pranašumai: sugebėjimas vesti derybas ir priimti visus potencialius pagalbininkus pagal jų nuopelnus ir be išankstinio nusistatymo. Turi aiškų tikslų pojūtį.
Leidžiami trūkumai: neišimtinis protas ar kūrybiškumas.
4) formuotojas; Šie asmenybės tipai yra dinamiški, pilni nervingos energijos. Formuotojas yra mokantis bendrauti, impulsyvus ir nekantrus, dažnai susierzina – kartais priartėja prie paranojos. Jiems patinka mesti iššūkius ir juos priimti. Jie stipriai orientuoti į laimėjimus. Nori rezultatų ir darys spaudimą kitiems, kad jų pasiektų – tai gali privesti prie ginčų, bet jie ilgai nesitęs ir bus greitai pamiršti. Formuotojo kaip šefo funkcija yra padėti suformuoti komandos pastangas.
Privalumai: stimulas ir pasiruošimas kovoti su inercija, neefektyvumu, savivale ar savęs apgaudinėjimu.
Leidžiami trūkumai: linkęs į provokacijas, susierzinimą ir nekantrumą. Tendencija užgauti žmogaus jausmus.
5) patarėjas; Šie žmonės yra protingi, stabilūs ir intravertiški. Jie gali būti sausos ir nejautrios asmenybės. Jų stiprybė yra ne idėjų generavimas, bet aiški, bešališka kitų žmonių idėjų analizė. Jie pasveria visus už ir prieš, yra įžvalgūs teisėjai ir retai daro neteisingus sprendimus. Dažniausiai Patarėjai vertintojai nelaidžia komandai imtis klaidingo veiksmų kurso. Tai objektyvūs mąstytojai, savo laiką naudojantys prieiti išvadoms. Jie kritikuoja tik kai mato trūkumus plane ar argumente.

1 dalis.

2 dalis.

3 dalis.

5 dalis.

6 dalis.

7 dalis.

Darbo dalis iškirpta ir patalpinta: 2015-02-23